I etapas PAŽINK

I.1. Pasirinkome netoliese esantį ežerą. Nutarėme su juo susipažinti. Bridvaišio ežeras yra pats paslaptingiausias, giliausias ir garsėja skaidriu vandeniu. Su juo siejasi daug pasakojimų, atsitikimų ir legendų. Pasakojama, kad Bridvaišio ežero pavadinimas susideda iš dviejų žodžių: briedis (žemaitiškai Brids) ir vaišintis. Senovėje, kai aplinkiniuose miškuose buvę daug briedžių, jie eidavę į tą ežerą atsigerti, pasivaišinti tyruoju vandeniu. Nuo anų laikų ir pavadintas „Briedžių vaišės“ arba Bridvaišis. Kiti porina, kad šis ežeras turi du dugnus. Ir ne veltui taip sako, nes jo dugnas yra labai netolygus. Ežero viduryje gylis siekia vos 0,8 metro, o netoliese jau atsiranda giliausia ežero vieta, kuri siekia net 42,8 metro. Vidutinis ežero gylis yra 10,2 metro. Šiauriniame gale ežero bangos atsimuša į statų kalnelio šlaitą. Tai XII–XIV a. piliakalnis. Lietuvos istorikas Teodoras Narbutas rašo, kad senovėje ant piliakalnio buvusi pilaitė, kurią XIII a. sunaikino kryžiuočiai. Spėjama, kad čia galėjusi būti Cydaro pilis, su kuria siejamas Tytuvėnų vardas. Padavimai sako, kad piliakalnyje esą išmūryti požemiai, kuriuose yra paslėpta daug turto. O iš piliakalnio į ežere esančią salą yra supiltas povandeninis kelias – kūlgrinda. Ežero plotas – 46,5 ha. Jį puošia dvi salos – Didžioji ir Varnų. Iš ežero išteka Tytuvos upelis, o įteka tik mažyčiai upeliukai. Šis ežeras yra mėgstamas poilsiautojų. Rytinėje ežero pusėje įsikūrusi poilsiavietė „Sedula“. Čia galima pailsėti, paplaukioti valtimis, vandens dviračiais. Gausiai lankomas ir pagrindinis pliažas vakariniame krante bei kiti mažesni pliažiukai. Ežerą juosia dviračių trasos žiedas (6 km).

I.2. Vaikai sužinojo, kad Bridvaišio ežero vanduo tinkamas maudytis, jame gyvena žuvys, auga vandens augalai.

II etapas GLOBOK

II.1.  Balandžio 19 d. su ,,Viščiukų“ ir ,,Zuikučių“ grupių vaikais, tėvais, vykome prie Bridvaišio ežero rinkti šiukšlių. Apžiūrėjome kitus vandens telkinius (iš Bridvaišio ežero ištekantį Tytuvos upelį), rinkome šiukšles. Aiškinomės, kodėl negalima šiukšlinti vandens telkinių. Susitarėme, kad patys nešiukšlinsime, pamatę paimsime ir kitų paprašysime nešiukšlinti.

II.2. Vaikai matė ežere plaukiojančias žuvytes, augančias nendres, ežero pakraščiuose žydinčias purienas ir kitus augalus. Iš pakrantėje augančių pavasarinių augalų kūrė meninius darbelius ant ežero kranto. Tyrė vandens švarą įvairiose ežero vietose. Sužinojo, kad sujudintas vanduo susidrumsčia, o ramus vanduo būna švarus, matosi dugne esantys akmenukai, smėlis.

Auklėtojos Saliutė ir Laimutė